Det är gott med picklade grönsaker och det passar som tillbehör och topping till mycket, både till huvudrätter, matiga sallader och mackor. Dessutom är det ju enkelt att göra och kan pigga upp den vardagliga maten med både färger och smak. 1-2-3-lag är beprövat sen länge och funkar varje gång.

- 1 dl ättikssprit
- 2 dl strösocker
- 3 dl vatten
Blanda ihop i en kastrull och koka ihop tills sockret har smält.
Denna gången gjorde jag två lagar – en räckte till ungefär 4-5 rödlökar som jag skivat tunt på mandolin. I den kokade jag också med ett lagerblad och två stycken stjärnanis.
Sen skalade jag och skivade 4-5 polkabetor, även dem tunt på mandolin, och i den lagen hade jag med lite senapsfrön. Det behövs ingen smaksättning i 1-2-3-lagen men om man vill experimentera lite så är det bara att testa.
Lägg de grönsaker du skivat i ett rent kärl som tål den heta lagen och häll på lagen varm, rör om lite så att lagen kommer emellan skivorna.
Vad gäller hantering av mandolin så se till att använda hållare till betorna, löken eller vad du än ska pickla så att inte fingertopparna åker med i anrättningen för det är lätt hänt.

Nu finns det ju så mycket fina grönsaker och att pickla dem är ett sätt att bevara dem och kunna använda dem hela hösten, de håller sig flera månader i kylen.