Igår var det faktiskt första gången som jag gjorde egen senapssill och den blev jättefin och god!
Det var definitivt inte sista gången dock, det är ju en promenad i parken att göra goda sillinläggningar när grovjobbet redan är gjort och man kan gå och köpa 5-minuterssill i affären! 5-minuterssillen är inlagd och klar, det är bara att göra en god sås/lag att smaksätta sillen med. Jag köpte Abbas sill, MSC-märkt för hållbart fiske.

MSCmärkning – för att skydda havet och dess innevånare
Här är mitt recept:
- 2 paket 5-minuterssill
- 1,5 msk slottssenap
- 1,5 msk dijonsenap
- 1,5 msk skånsk senap
- 2 tsk vit balsamvinäger
- 3 msk socker
- 1 dl neutral olja
- 1 dl creme fraishe
- 1 krm vitpeppar
- 0,5 dl finhackad dill (det går bra med fryst)
- ev. en knivsudd sambal oelek om man vill ha lite gnista i senapssillen.

Preppat och klart, det är bara att köra igång!
- Låt sillen rinna av i ett durkslag en stund. Jag köpte färdigskivad sill men om du har köpt hela filéer så dela dem i fina bitar.
- Blanda senapssorterna och vispa ihop dem med sockret. Blanda i balsamvinägern.
- Tillsätt oljan i en fin stråle under vispning och vispa sen ner creme fraishe.
- Smaka av med vitpeppar och dill.
- Tillsätt en gnutta sambal oelek om du vill att det ska vara lite hetta i eftersmaken.
- Blanda ner den avrunna sillen och låt stå i kyl i i alla fall ett dygn. Ät och njut!

God senapssill!
Man kan pröva sig fram med olika sorters senap beroende på vad man tycker om och vad man har hemma i skåpet.
Nu ska jag in till mitt kök så ingen tror att jag är på rymmen, jag ska fortsätta min jakt på den perfekta Jansson. Min svärmor gjorde den förnämligaste av Janssons och jag vill komma fram till den nivån. Krämig, knäckig, lite knaprig i kanterna, mjuk och len under täcket, lagom salt och lite söt. Wish me luck!