Hallonsylt

Jag hade en påse vildhallon i frysen, plockade av min son i somras. Jag hade också några påsar med syltsocker som blivit över sen nån gång när jag tänkt koka sylt fast det inte blev av. Så med den kombon och god lust till kökspyssel så kokade jag hallonsylt.

Det var snabbt, lätt och ledigt fixat, världens enklaste recept och kort tillagningstid.

  • 1 kg frysta hallon
  • 500 g syltsocker
img_20170226_110854_850

Frysta vildhallon


  1. Halvtina  hallonen i en kastrull.
  2. Tillsätt sockret.
  3. Koka upp och låt småkoka i 10 minuter.
  4. Dra av från plattan och häll sen sylten på väl rengjorda och torra glasburkar.  (Sylten är ganska lättflytande men stelnar när den kallnar)
  5. Låt svalna.
  6. Skruva på locket.
  7. Förvara i kyl.
  8. Klart!

Ät och njut av en god sylt utan tillsatser och med en ljuvlig bärsmak! Nu är det slut med att köpa färdig sylt för min del, det finns ju ingen som helst anledning att göra det. Smaken på den hemkokta blir outstanding, man slipper tillsatser och E-ämnen och antagligen blir det inte speciellt mycket dyrare. Dessutom såg jag härom dagen att de har bär i lösvikt på Coop, jordgubbar, hallon, blåbär och björnbär till ett helt okej kilopris.

img_20170226_231007_478

Doften av hallon är ljuvlig!

20170226_190125

Det som inte fick plats i glasburkarna blir gott till havregrynsgröten i morgon bitti!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s