Ugnsbakad hel vitkål

Detta är en delikatess som kräver minimalt arbete men gott om tid. Det är värt tiden, tro mig! Det du behöver är ett helt vitkålshuvud och sen smör eller olja att steka i och lite salt och honung eller sirap.

Jag tycker att det är gott att steka i smör men om man är vegan så går det alldeles utmärkt att steka i olja och vill man som vegan, inte använda honung så ringla över lite sirap istället.

20170712_174431-1

Helt ugnsbakat vitkålshuvud! Inte vackert, men gott!

  1. Sätt in hela vitkålshuvudet helt naturellt, långt ner i ugnen på en plåt i 175 grader.
  2. Låt det stå i ugnen i ca 3 timmar, känn sen med en provsticka eller en vass kniv. När huvudet är mjukt rakt igenom så har det bakat klart.
  3. Ta ut och låt svalna något och dra sen av de brända bladen.
  4. Dela huvudet på mitten längs med rotstocken.
  5. Skär i fina skivor ca 1,5 cm tjocka
  6. Bryn lite smör eller olja i en stekpanna och låt skivorna få färg och bli varma igen om de hunnit svalna.
  7. Salta lätt och ringla över lite honung eller sirap.
20170712_202711-1

Skivad ugnsbakt vitkål!

20170712_204257

Gott som tillbehör eller som ett vegetarisk alternativ

Det kan vara lite klurigt att få skivorna att hålla ihop när man steker dem men det gör inget. Strimlorna är precis lika goda fast det blir inte lika fint på fatet.

2 reaktioner på ”Ugnsbakad hel vitkål

  1. Så här har jag aldrig provat att göra tidigare. Men då var det dags.
    Och jag blev nöjd.
    Fast det där med tiden… Jag satte i en stektermometer. Efter tre timmar i 150 gr var innertemperaturen uppe i 70-75 gr. Det var ett ganska litet kålhuvud. När jag sedan skar i det kunde jag konstatera att det gott kunde stått ett tag till. Får experimentera vidare nån annan gång. Fast det lär dröja ett tag, för det här blev mycket mat.
    Tack för idén!

    Gillad av 1 person

    • Hej Camilla! Kul att du tyckte om det, det var längesen jag lagade receptet själv så nu blev jag inspirerad av dig! 😀 Jag tror att det stod 175 grader i receptet men man får ju alltid prova sig fram. Det kan ju bero på hur färsk kålen är, hur hårt huvudet är knutet, olika ugnar osv. Men gott blir det! Tack för din feedback och god fortsättning på det nya året!
      Mvh, Anette

      Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s