Mandelmjölk

Här är receptet på en god och len mandelmjölk som kan vara ett alternativ till komjölk om man av någon anledning vill undvika detta, eller bara för att testa något nytt.

Detta behöver du:

  • 1 påse sötmandel
  • vatten till blötläggning
  • 1 liter vatten

Så här gör du:

  1. Lägg mandeln i blöt i minst 6 timmar men hellre över natten eller gärna ett dygn om tid finns.
  2. Sila bort vattnet och skölj mandlarna i kallt vatten.
  3. Skala mandeln. Det är lätt! Tryck bara lätt på den tjocka sidan av mandeln så flyger den ur sitt skal. (Det går bra att mixa dem oskalade också.)
  4. Häll mandeln i en mixer tillsammans med 1 liter vatten, sätt på locket och kör tills det blir som mjölk. Det går snabbt. Se till så det inte är för fullt i mixern, det är bättre att köra i två omgångar än att det svämmar över.
  5. Sila mandelmjölken först genom en sil och sen genom en silduk. En tunn ren handduk funkar också om man inte har en silduk.
  6. Mandelmjölken håller sig 3-5 dagar i kylen.
  7. Mandelpulpan som blir kvar i silduken går utmärkt att använda. Till exempel i bakning, som smaksättning i glass, till rawfoodkakor eller torka den utbredd på ett bakplåtspapper i ugn och strö över filen eller blanda i musli/ granola. Den går utmärkt att frysa. Om man inte vill göra sig det besväret så tycker småfåglarna också om mandel”mjölet”.
  8. Torka i 75 grader i någon timma, rör i det då och då. Ta ut det när det är torrt och har fått en gyllene färg.

 

20171210_181627

Blötlagd och skalad mandel.

20171210_181550

Silning genom silduk.

20171210_181457

Vit, len och god mandelmjölk.

20171210_181525

Bred ut den silade mandeln på ett bakplåtspapper och torka i ugn eller frys in den för användning vid ett senare tillfälle.

20171210_195248

Torkat och klart! Gott att strö över gröt eller fil, glass eller fruktsallad. Använd i musli eller vad du vill.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s